Tipy na výlet – Hrady a zámky: Liptovský Hrádok
Otvorené: V letných mesiacoch je prehliadka denne v každú celú hodinu od 10,00 do 16.00 hod. V období september – jún je prehliadka na objednávku vopred.
Poplatky: Pri našej návšteve v júli 2019 vstupné dospelý 4 Eur, dieťa 2 Eur – do 5 rokov zdarma, rodinné vstupné 10 Eur – aktuálne ceny a otváracie hodiny tu: https://www.grandcastle.sk/hrad-a-kastiel/prehliadka-hradu
Kde nájdete viac info: https://www.grandcastle.sk/hrad-a-kastiel/historia
Upozornenia:
- Prehliadka trvá cca 45 minút.
- Vstup s kočíkom nie je veľmi dobrý nápad, nakoľko sa pohybuje pri prehliadke viacero schodiskami.
- Hrad je v súkromnom vlastníctve, k hradu patrí aj reštaurácia a ubytovanie v apartmánoch. Veľká sála je uspôsobená na svadobné obrady, svdobné oslavy alebo koncerty. V čase konania svadieb je areál neprístupný.
Hrad a Kaštieľ v Liptovskom Hrádku je po čiastočnej rekonštrukcii sprístupnený aj pre verejnosť. Hrad je v súkromnom vlastníctve, majiteľka Dagmar Machová ho zakúpila a pustila sa do jeho rekonštrukcie, keď predala svoju firmu na výrobu obalov na rôzne druhy kozmetických prípravkov. Informuje vás o tom plagátik v záhrade, ale aj sprievodca počas prehliadky. Viac rozhovor v tomto článku »
Podľa mňa je to veľmi zaujímavý počin. Zahľadíte sa do očú majiteľky na foto a zbadáte tam celý plán. Keď privrie viečka a nachvíľu sa zasní, zrodí sa celá vízia. Foto je vraj z jej promócie a ja sa nemôžem zbaviť pocitu, že je podmanivá ako česká herečka Květa Fialová, keď bola mladá – napríklad vo filmoch Adéla ješte nevečeřela alebo Limonádový Joe. Jej oči sú hlboké a nevinné a na druhej strane nikdy neuhnú akejkoľvek ťažkosti, prekážke. S láskou a zvodným úsmevom ich zvládnu, opantajú si pomocníkov, nadchnú ostatných pre svoj plán.
Nesledovala som pri návštevách osudy slovenských hradov a zámkov z tohoto pohľadu – kto je ich vlastníkom, kto sa pustil do rekonštrukcie, kto rekonštrukciu financuje. Často sú to miestni nadšenci histórie, čo dokážu pohnúť ľadmi, no financie sú problém a rekonštrukcie sa kvôli ich nedostatku väčšinou vlečú dlhú dobu. Majiteľku stálo isto nemálo času, vyjednávania s pamiatkármi, nemálo energie, plánovania a financií, kým z poloruín vykukla dnešná podoba hradu. Všetko je robené premyslene, s citom. Podľa mňa v tej vízii za zavretými viečkami bol dokonca aj hnedý hafan, ktorý je sprievodcom, a veľmi dobre už pozná, koľko asi trvá návšteva ktorej miestnosti, zoberie si svoju pískajúcu opicu a pohne sa prvý, vedie návštevníkov. Myslím, že historik, či pamiatkár by toto miesto spravili trochu nudnejším. Keď navštívite mnoho hradov, múzeí a nie ste práve fanatikom histórie, tak časom sa vám zdajú všetky exponáty podobné. Hlavne deti dokážu byť neľútostné a dať svoju “nudu” najavo. Obzvláštniť miesto, upútať návštevníkov dokáže silný príbeh. A Liptovský Hrádok ho má.
Napríklad sa dozviete, že dlažba na nádvorí je dovezená z Dalmácie a nachádzajú sa na nej otlačky rôznych morských rias a živočíchov – dokonca aj morskej hviezdice – dostanete za úlohu hľadať ju. Neprezradím kde je, aby ste pri návšteve neprišli o túto zábavku. No poďme deti, hľadajte!
K hradu patrí aj luxusná hradná reštaurácia a ubytovacia časť s apartmánmi a malým wellnessom. Pokiaľ máte romantické výročie, určite by to bol zaujímavý výlet vo dvojici. Každá žena túži byť hradnou paňou, láska túži byť rozmaznávaná ako v rozprávke. Na maličkú chvíľu som sa nedokázala zbaviť komerčného pocitu. Vo filme premietanom v hlavnej sále bola približne polovica venovaná práve apartmánom a komerčnému využitiu hradu pre svadby. V jednej miestnosti visel obraz majiteľky namaľovaný podľa foto v úvode. Nezapadol štýlom.
Na druhej strane práve a len nekonečná energia majiteľky sprísupnila Liptovský Hrádok širokej verejnosti. Nadchla pre spoluprácu mnohých ľudí, vdýchla miestu nový život, postupne ho naplnila v interiéri starými kúskami. Je pochopiteľné, že je jej srdcovou záležitosťou a zaslúži si visieť tu na obraze.
Ak si pozornejšie všimnete tabuľu s menami vlastníkov Hradu, tak dlho bola majiteľkou žena – Magdaléna Zai. Je podľa nej pomenovaná aj spomínaná reštaurácia. Zrejme je osudom hradu, že v ňom žijú a zveľaďujú ho silné ženy.
Pri hrade je jazierko s kačičkami a rybami, príjemne si tu posedíte, porozjímate. Ak máte veľa energie, vybehnete aj na Skalku s výhľadom do ďaleka.